0212 639 3815   bilgi@beltem.com

Su Deposunun Yapısı Nasıl Olmalı ?

Su deposu bulunan vatandaşların aşağıdaki depo şartlarını sağlaması önemlidir:

1- Depo, suyun özelliklerini değiştirmeyecek paslanmaz çelik, krom nikel ve benzeri maddeler ile yapılmış olmalı veya uygun bir malzeme ile mutlaka kaplanmalıdır.

2- Depo içinde boru bağlantılarında (kanalizasyon, kalorifer ve su tesisatı) sızıntı olup olmadığının kontrolü yapılmalıdır.

3- Depo hidrofor ve fittings elemanlarının metal aksamı ve plastik aksamında bakteri üretmeyen ve insan sağlığını tehdit edici materyaller içermeyen malzemeler kullanılmalıdır.

4- Depoya ait kapağın kilitli olması ve sızdırmaz olması gerekmektedir. Kapağın sadece depo görevlileri (kapıcı, yönetici vb.) tarafından açılıp kapanması gerekmektedir.

5- Bina altına yerleştirilen su depoları kazan dairelerinden kaynaklanan kömür tozu, baca dumanları, is, kötü koku kaynaklarından uzak ve rutubet almayan alanlarda mümkünse özel odalarda olmalıdır.

6- Depolar ısı kaynaklarından uzak olmalı, direk olarak gün ışığına maruz bırakılmamalı, ısı ve su yalıtımı yapılmış ve havalandırması kolay olmalıdır.

7- Depolar duvarlara çok yakın montaj edilmemeli çünkü rutin depo bakımları ve olası arıza durumları için rahat bir çalışma ortamı sağlamalıdır.

8- Depo içerisine sabit merdiven konmamalıdır.

9- Depo herhangi bir bina ile bitişik yapılmamalı ve çatısı bulunmamalıdır.

10- Deponun hidrofor bağlantısı dışında boşaltma tesisatı olmalıdır. Bu boşaltma tesisatı borusu deponun yan taraflarında değil alt tarafında olmalıdır. Depoya % 2 veya % 3’ lük eğim verilmeli ve bu eğimin de boşaltma borusuna doğru verilmelidir.

11- Betonarme depolarda kullanılan boya ve kaplama malzemelerinin; bakteri üretmeyen insan sağlığını tehdit edici kimyasalların bulunmadığını belirleyen konuyla alakalı onayı alınmış laboratuar raporları olmalıdır.

12- Deponun belirli periyotlarla (yılda en az 1 kez) mutlaka su deposu temizliği ve dezenfektesi yapılmalıdır.
BELTEM SU DEPOSU TEMİZLİĞİ VE DEZENFEKTE BİRİMİ
4858 kez izlendi - 18.06.2023